• +90 538 414 91 10
 • info@besiktasbirebirders.com
 • Neden Özel Ders ?

  Özel Derslerin Avantajları

  Özel ders almak, sınıf ortamında ders almaktan daha etkili olabiliyor. Çünkü çok sayıda kimsenin bulunduğu bir sınıfta, bazen anlatılan konular anlaşılamayabiliyor. Sınıfta öğretmen tüm öğrenciler ile tek tek ilgilenme fırsatı bulamıyor. Veya bazen öğrenci çekindiği için anlayamadığı konuları tekrar sormak istemiyor. Özel dersler bu problemlerin yaşanmaması yönünden oldukça başarılı sonuçlar sunmaktadır.

  Özel ders, daha sakin bir ortamda, yalnızca tek bir öğrenci ve öğretmenin bir arada bulunması ile gerçekleştiği için, dersin daha kolay anlaşılması sağlanıyor. Üstelik öğretmen tarafından, anlattığı konunun gerçekten anlaşıldığını kontrol etmesi, özel ders ortamında çok daha kolay gerçekleşebiliyor. Örneğin konuyu anlattıktan sonra, öğretmen bir örnek soru çözüp, diğer soruyu da öğrencisinin çözmesini sağlayarak, konunun ne kadar anlaşıldığını görüp, eksik kalan yönlerini anında tamamlayabilir. Ayrıca özel derslerde öğretmene soru sormak çok daha kolaydır. Bu durum kalabalık ortamlarda soru sormaktan çekinen, içine kapanık çocuklar için ciddi bir problemdir. Bu sorunu yaşayan çocuklara özel ders aldırılması, özellikle tavsiye edilmektedir.

  Özel Ders Hangi Konularda Alınmalıdır?

  Özel ders söz konusu olduğunda akıllara genellikle matematik ve sayısal ağırlıklı dersler geliyor. Öğrencilerin genellikle bu derslerde zorlandıkları bilinmektedir. Bu konularda alınan özel derslerin gerçekten de faydalı olduğu ve öğrencilerin özel ders aldıktan sonra daha başarılı oldukları ortaya çıkarılmaktadır. Ancak özel ders almak için bunun mutlaka sayısal dersler üzerinden olması gerekmez. Bir öğrenci zorlandığı her ders için özel ders alabilir. Hatta üniversiteye hazırlık sınavlarında eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinin sorumlu olacakları edebiyat, coğrafya, tarih gibi konuların da belli çalışma metotları bulunmaktadır. Alanında uzman bir öğretmen tarafından bu tür dersler alındığı zaman, bu ders çalışma metotlarına hakim olmak ve daha doğru şekilde sınava hazırlanmak sağlanabilir.

  Özel Ders Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Özel dersin faydalı olabilmesi için öğrenci de bu dersi almayı ve başarılı olmayı gerçekten istemelidir. Çoğu zaman annelerin veya babaların zorlaması ile aldırılan özel derslerin, çocuğa hiçbir faydası olmayacak, çocuk kendisini baskı psikolojisinde hissedecektir. Dolayısıyla özel ders almaya çocuklar ile birlikte karar verilmelidir.

  Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da özel dersi verecek olan öğretmendir. Bu öğretmen mutlaka alanında uzman ve başarılı bir öğretmen olmalıdır. Herhangi bir öğretmen ile özel ders için anlaşılmadan önce, öğretmen hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yapılmalı veya tavsiye üzerine öğretmen seçilmelidir.

  Call Now Button
  WhatsApp chat